Batavia’s Best Spring Sports Awards – 2018 Nominations

Posted By on Jun 14, 2018 | 13 comments



Alex Brasky | @BataviasBestHS
Thursday, June 14, 2018 | BataviasBest.org

 

The process of delivering the 2018 Batavia’s Best Spring Sports Awards has begun!

Starting today, we will now be accepting nominations for those who you believe are worthy of recognition in the following categories:

 

Boys Spring Athlete of the Year – Top boys athlete from the spring season

Girls Spring Athlete of the Year – Top girls athlete from the spring season

Boys Spring Underclassman of the Year – Top boys sophomore or freshman during the spring sports season

Girls Spring Underclasswoman of the Year – Top girls sophomore or freshman during the spring sports season

Boys Spring Coach of the Year – Top boys coach during the spring sports season

Girls Spring Coach of the Year – Top girls coach during the spring sports season

The Diamond Dinger Award – Top hitter in all of HS Baseball

King of the Hill – Top pitcher in all of HS Baseball

The Hallmark Hands Award – Top fielder in all of HS Baseball

The Silver Swinger Award – Top hitter in all of HS Softball

Queen of the Circle – Top pitcher in all of HS Softball

The Titanium Tee Award – Top golfer during the spring season

The Ruby Racket Award – Top tennis player during the spring season

Boys #TrackNation Award – Top boys Track and Field Athlete during the spring season

Girls #TrackNation Award – Top girls Track and Field Athlete during the spring season

All-Batavia’s Best Teams – Top athletes in each sport during the spring season

 

Please submit all nominations via our website’s comment section – which can be found below this post.

ONLY NOMINATIONS SUBMITTED VIA THE WEBSITE’S COMMENT SECTION UNDERNEATH THIS POST WILL BE ACCEPTED.

Thanks for participating, and again, good luck to all those who will be up for awards in the coming days.

 

 

Other articles you may like:

Batavia’s Best 2017 Spring Sports Awards – Winners

13 Comments


  1. Bryce Yockel, Sophomore at Byron Bergen for Underclassman of the Year for Track. Leading scorer on Byron Bergen’s boys track team. He received most improved field athlete at the Byron Bergen Track Banquet on 6/11/18.

    Paul McDermott or Justin Hannon for Track Nation Award. Both went undefeated this spring

    Post a Reply

  2. Morgan Fuller senior at Byron Bergen for Girls Spring Athlete of the Year or Girls Track Nation Award.

    Post a Reply

  3. Softball coach- Dan prong (alexander)
    Diamond dinger- Erik scharlau(alex)
    Underclass man bb- Tyrone woods (alex)
    Queen of the circle- sam sawyer(alex)
    Top track-job smith, Tyler cook (alex)

    Post a Reply

  4. Paul McDermott – Boys Spring Athlete of the Year – Byron-Bergen
    Morgan Fuller – Girls Spring Athlete of the Year – Byron-Bergen
    Bryce Yockel – Boys sophomore underclassman of the Year – Byron-Bergen

    Boys#Track Nation – Paul McDermott – Byron-Bergen
    Girls#Track Nation – Morgan Fuller – Byron-Bergen

    Post a Reply

  5. Hannah Rubinrott from Cal-Mum for queen of the circle…

    Post a Reply

  6. Queen of the Circle – Madi LaGrou

    Post a Reply

  7. Lindsey Clar, sophomore track sensation from wheatland-chili: (multiple awards)

    1. Girls Spring Athlete of the year
    2. Girls Spring Underclasswomen of the year
    3. Girls #tracknationaward
    4. All batavia’s best team

    Two time Section V Class C Sectional winner this spring in the 1500 meter and 3000m, with times of 5:02 and 11:01 respectively. (Her third year in a row winning the 3000m at the sectional champions meet). Also won both events the weekend before in the Genesee Region Champion Meet (GRs), crowning her the top female distance runner in both the Gensee Region and Section V Class C groups. Additionally, after winning sectionals, she advanced to the state qualifier meet where she was awarded the “Section V Devin Snyder Memorial Award of 2018” which named her officially as the “Outstanding Track Female Athlete of Class C.”

    ~ Lindsey Clar is the athletes name, her email is [email protected]; incase you needed contact information for the actual athlete, otherwise information submitted is mine (the nominator)

    Post a Reply

  8. Girls Spring Athlete of the Year- Erin Cappotelli, LeRoy
    Girls Spring Underclasswoman of the Year- Hayley Papp, LeRoy
    Queen of the Circle- Hayley Papp, LeRoy

    Post a Reply

  9. Ruby racket award- Brandon Waite (OA)

    Top tennis athletes this spring- Brandon Waite (OA), Nick Baumler (OA), Erik Maier (OA) – all 3 selected as GR Tennis All Stars

    Boys spring coach of the year- Peter Beuler (OAE) led OAE boys track and field to another Sectional Championship this year

    Boys Track Nation Award- Ryan Douglas (OAE)
    Girls Track Nation Award- Shelby Carlsen (OAE)

    Boys Spring Athlete of the Year- Ryan Douglas (OAE)

    Boys Underclassmen Award- Zach Hall (freshman, OAE Track)

    Post a Reply

  10. Hallmark Hands Award- Top baseball fielder- Tylor Ohlson (OAE)

    Diamond Dinger Award- Top baseball hitter- Joe Burdick (OAE)

    Post a Reply

  11. Bryce Yockel sophomore underclass man of the year Byron Bergen track

    Post a Reply

  12. Joe Burdick diamond dinger. 556 batting average
    Joe Burdick boys underclassmen of the year
    Sophmore

    Post a Reply

  13. Following great players and coach:
    Coach Beuler, OACS, Boys Spring Coach of the Year
    Ryan Douglas, OACS, Boys Spring Athlete of the Year
    Zack Hall, OACS, Boys Spring Underclassman of the Year
    Brandon Waite, OACS, The Ruby Racket Award
    Ryan Douglas, OACS, Boys #TrackNation Award
    Shelby Carlsen, OACS, Girls #TrackNation Award
    Erik Maier, Nick Baumler and Brandon Waite, OACS, All-Batavia’s Best Teams

    Post a Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *