Batavia’s Best Spring Sports Awards – 2018 Nominees

Posted By on Jun 19, 2018 | 0 comments




Alex Brasky | @BataviasBestHS
Tuesday, June 19, 2018 | BataviasBest.org

 

Nominations for the 2018 Batavia’s Best Spring Sports Awards are now CLOSED. Here are the nominees:

 

Boys Spring Athlete of the Year – Top boys athlete from the spring season

Ryan Douglas (Oakfield/Elba Track and Field)

Zach von Kramer (Pembroke Baseball)

Butch Ray (Batavia Track and Field)

Eric Davis (Batavia Track and Field)

Ethan Roy (Le Roy Track and Field)

Wil Gebhart (Wheatland-Chili Tennis)

Ben Pflaumer (Elba Golf)

Girls Spring Athlete of the Year – Top girls athlete from the spring season

Erin Cappotelli (Le Roy Softball)

McKenna Cone (Le Roy Track and Field)

Kiaya Franklin (Batavia Track and Field)

Andrea Coyle (Cal-Mum Softball)

Madi LaGrou (Oakfield Softball)

Madison Bykowski (Alexander Softball)

Ryann Stefaniak (Batavia Softball)

Boys Spring Underclassman of the Year – Top boys sophomore or freshman during the spring sports season

Bryce Yockel (Byron-Bergen Track and Field)

Tyrone Woods Jr. (Alexander Baseball)

Zach Hall (Oakfield/Elba Track and Field)

Joe Burdick (Oakfield Baseball)

Bailey Morse (Le Roy Tennis)

Dominic Nicastro (Attica/Alexander Golf)

Jake Humes (Batavia Baseball)

Dylan Busch (Alexander Baseball)

Joe Laursen (Cal-Mum Baseball)

Tom Saunders (Le Roy Baseball)

Andrew Krzanak (Pembroke Baseball)

Cole Tillotson (Pavilion Baseball)

Girls Spring Underclasswoman of the Year – Top girls sophomore or freshman during the spring sports season

Lindsey Clar (Wheatland-Chili Track and Field)

Hayley Papp (Le Roy Softball)

Grace Walker (Cal-Mum Softball)

Courtney Kacur (Le Roy Track and Field)

Samantha Sawyer (Alexander Softball)

Morgan Farrington (Pembroke Track and Field)

Boys Spring Coach of the Year – Top boys coach during the spring sports season

Peter Beuler (Oakfield/Elba Boys Track and Field)

Jay Laitenberger (Le Roy Boys Track and Field)

Matt Weinman (Le Roy Tennis)

Chris Peets (Wheatland-Chili Tennis)

Girls Spring Coach of the Year – Top girls coach during the spring sports season

Dan Prong (Alexander Softball)

Dan Dickens (Cal-Mum Softball)

Mike Battaglia (Le Roy Softball)

Jim Fazio (Batavia Softball)

The Diamond Dinger Award – Top hitter in all of HS Baseball

Erik Scharlau (Alexander Baseball)

Joe Burdick (Oakfield Baseball)

Zach von Kramer (Pembroke Baseball)

Joe Aguglia (Attica Baseball)

King of the Hill – Top pitcher in all of HS Baseball

Zach Johnson (Lyndonville Baseball)

Zach von Kramer (Pembroke Baseball)

Sam Cusmano (Attica Baseball)

The Hallmark Hands Award – Top fielder in all of HS Baseball

Tyler Ohlson (Oakfield Baseball)

Sam Sallome (Batavia Baseball)

Zach Johnson (Lyndonville Baseball)

Devin Grimshaw (Notre Dame Baseball)

Seth Librock (Pembroke Baseball)

The Silver Swinger Award – Top hitter in all of HS Softball

Madison Bykowski (Alexander Softball)

Andrea Coyle (Cal-Mum Softball)

Maiya Reinhart (Batavia Softball)

Anna Lewis (Lyndonville Softball)

Queen of the Circle – Top pitcher in all of HS Softball

Samantha Sawyer (Alexander Softball)

Hannah Rubinrott (Cal-Mum Softball)

Madi LaGrou (Oakfield Softball)

Hayley Papp (Le Roy Softball)

The Titanium Tee Award – Top golfer during the spring season

Ben Pflaumer (Elba Golf)

Jake Morgante (Byron-Bergen Golf)

Dominic Nicastro (Attica/Alexander Golf)

The Ruby Racket Award – Top tennis player during the spring season

Brandon Waite (Oakfield Tennis)

Wil Gebhart (Wheatland-Chili Tennis)

Bailey Morse (Le Roy Tennis)

Boys #TrackNation Award – Top boys Track and Field Athlete during the spring season

Paul McDermott (Byron-Bergen Track and Field)

Justin Hannan (Byron-Bergen Track and Field)

Job Smith (Alexander Track and Field)

Tyler Cook (Alexander Track and Field)

Ryan Douglas (Oakfield/Elba Track and Field)

Butch Ray (Batavia Track and Field)

Eric Davis (Batavia Track and Field)

Ethan Roy (Le Roy Track and Field)

Girls #TrackNation Award – Top girls Track and Field Athlete during the spring season

Morgan Fuller (Byron-Bergen Track and Field)

Lindsey Clar (Wheatland-Chili Track and Field)

Shelby Carlsen (Oakfield/Elba Track and Field)

McKenna Cone (Le Roy Track and Field)

Kiaya Franklin (Batavia Track and Field)

Morgan Farrington (Pembroke Track and Field)

 

 

If you feel I have made a tragic mistake in leaving an athlete off of a respective list, please email me at [email protected]

Thanks to the fans for participating, and again, good luck to all athletes who will be up for awards in the coming days.

 

 

Other articles you may like:

Batavia’s Best 2017 Spring Sports Awards – Winners

Batavia’s Best 2016 Spring Sports Awards – Winners

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *