Weekend’s HS Sports Scoreboard (05/11/2018-05/12/2018) Loads of Track and Field action

Posted By on May 15, 2018 | 0 comments



Alex Brasky | @BataviasBestHS
Tuesday, May 15, 2018 | BataviasBest.org

 

Here are late scores and stats from this past weekend in HS Sports:

 

 

BASEBALL


Batavia Medina FINAL

Score By Inning

Batavia: Not submitted

Medina: Not submitted

Top-Performances

Jordyn Schmidt (BAT) 2/3 run scored

Alex Wagner (BAT) 2/2, 2 runs scored

Jake Humes (BAT) 3/3, 3 RBI

Notre Dame Dansville NOT SUBMITTED

Score By Inning

Notre Dame: Not submitted

Dansville: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Le Roy 11 Red Jacket FINAL

Score By Inning

Le Roy: Not submitted

Red Jacket: Not submitted

Top-Performances

Ryan Friend (LR) 3 RBI

Tyler Slaven (LR) RBI

Gavin Luckey (LR) 3B, 2 RBI

Cal-Mum Warsaw NOT SUBMITTED

Score By Inning

Cal-Mum: Not submitted

Warsaw: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Oakfield 8 Lyndonville FINAL

Score By Inning

Oakfield: Not submitted

Lyndonville: Not submitted

Top-Performances

Seth Doctor (OA) 6 IP, W, 4 K; 2/3

Peyton Yasses (OA) 1/2, 2B, BB, HBP, 3 runs scored

Zach Johnson (LYN) L, 12 K

Chase Stinson (LYN) 2/4, run scored

Alexander Byron-Bergen FINAL

Score By Inning

Alexander: 0/0/0/3/4/4/7

Byron-Bergen: 2/3/3/3/3/4/4

Top-Performances

Dylan Busch (ALEX) 2/4, run scored

Ryan Davis (ALEX) 3/4, 3 runs scored, 4 RBI

Takari Lang-Smith (ALEX) 2/4, run scored, RBI

Josh Kelsey (ALEX) 2/4, 3 RBI

Attica 12 Pembroke FINAL

Score By Inning

Attica: Not submitted

Pembroke: Not submitted

Top-Performances

Joe Aguglia (ATT) 3/4, HR, 3 runs scored, RBI; CG, W, 10 K

Matt Travis (ATT) 2B, 2 RBI

Zack Strzelec (ATT) 2/4, 2 RBI

Pembroke Albion NOT SUBMITTED

Score By Inning

Pembroke: Not submitted

Albion: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Attica 17 Notre Dame FINAL (Rotary Tournament)

Score By Inning

Attica: Not submitted

Notre Dame: Not submitted

Top-Performances

Sam Cusmano (ATT) CG, W, 2 K

Joe Aguglia (ATT) 2/5, 2 RBI

Matt Travis (ATT) 4/4, 2  RBI

Logan Veley (ATT) 4/4, 3 SB, 3 RBI

Batavia 7  Oakfield FINAL (Rotary Tournament)

Score By Inning

Batavia: Not submitted

Oakfield: Not submitted

Top-Performances

Hunter Mazur (BAT) CG, W, 1 hit allowed

Griffin Della Penna (BAT) 2/3, 2 runs scored 2 RBI

Jake Humes (BAT) 1/3, 2 RBI

Batavia 10 Attica FINAL (Rotary Tournament)

Score By Inning

Batavia: Not submitted

Attica: Not submitted

Top-Performances

Sam Sallome (BAT) 2/3, 3B, 3 runs scored

Jordyn Schmidt (BAT) 2/4, 2 runs scored, RBI

Alec Wagner (BAT) 1/3, 3B, RBI

Le Roy Canandaigua NOT SUBMITTED

Score By Inning

Le Roy: Not submitted

Canandaigua: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Cal-Mum 10 Keshequa FINAL

Score By Inning

Cal-Mum: Not submitted

Keshequa: Not submitted

Top-Performances

Spencer Cohen (C-M) 6 1/3 IP, W, 6 K

Joe Butler (C-M) 3 hits, 2 runs scored

Ian Lenhardt (C-M) 2 hits, 2 RBI

Joe Laursen (C-M) 2 hits, 3 RBI

Letchworth Pavilion NOT SUBMITTED

Score By Inning

Letchworth: Not submitted

Pavilion: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

 

 

SOFTBALL


Batavia 21 Greece Odyssey 3 FINAL

Score By Inning

Batavia: Not submitted

Odyssey: Not submitted

Top-Performances

Taylor Stefaniak, Ryann Stefaniak, Bri Janes, Maiya Reinhart, Alaina Bowman, Mackenzie Reigle (BAT) all recorded multi-hit games

Notre Dame Wheatland-Chili  NOT SUBMITTED

Score By Inning

Notre Dame: Not submitted

Wheatland-Chili: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Notre Dame Wheatland-Chili NOT SUBMITTED

Score By Inning

Notre Dame: Not submitted

Wheatland-Chili: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Lyndonville 18 Lima Christian 0 FINAL

Score By Inning

Lyndonville: 5/18/18/18/X

Lima Christian: 0/0/0/0/0

Top-Performances

Lorelei Dillenbeck (LYN) CG, W, 6 K

Miranda Lembcke (LYN) 2/3, 2B, grand slam, 5 RBI

Ella Lewis (LYN) 2/3

Pembroke 8 Byron-Bergen 5 FINAL

Score By Inning

Pembroke: 2/5/7/7/7/8/X

Byron-Bergen: 0/1/3/5/5/5/5

Top-Performances

Allie Schwerthoffer (PEM) CG, W, 7 K

Dekari Moss (PEM) hit, SB, run scored

McKenna Johnson (PEM) 3 BB, SB, 2 runs scored, RBI

Sarai Dixon (PEM) 2 runs scored, RBI

Alexander 8 Oakfield 3 FINAL

Score By Inning

Alexander: 0/0/4/5/6/8/X

Oakfield: 1/2/2/2/2/3/3

Top-Performances

Madison Bykowski (ALEX) 3/4, 3B, 2 runs scored, RBI

Samantha Sawyer (ALEX) CG, W, 6 K; 1/3, RBI

Jora Kusmierski (ALEX) 1/4, run scored, 2 RBI

Carson Marzolf (ALEX) 1/3, RBI

Taylor Fletcher (ALEX) 1/2, SB, run scored

Attica 2 Holley 1 FINAL

Score By Inning

Attica: Not submitted

Holley: Not submitted

Top-Performances

Kaylee Anderson (ATT) CG, W, 8 K

Kacey Pearce (ATT) 3B

Hailey Hardie (ATT) 3B, RBI

Attica 8 Holley 1 FINAL

Score By Inning

Attica: Not submitted

Holley: Not submitted

Top-Performances

Claudia Hardie (ATT) 4/4, RBI

Mary Weber (ATT) 2 hits

Kacey Pearce (ATT) 2/3, 2B, RBI

Taylor Gadd (ATT) 2/3, 2B, RBI

Leah Veley (ATT) 2/3, RBI

Perry/Mt. Morris Pembroke NOT SUBMITTED (Pembroke Tournament)

Score By Inning

Perry/Mt. Morris: Not submitted

Pembroke: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Batavia 10 Akron 9 FINAL (Pembroke Tournament)

Score By Inning

Batavia: Not submitted

Akron: Not submitted

Top-Performances

Taylor Stefaniak (BAT) 2/4, 2 runs scored, RBI

Ryann Stefaniak (BAT) 2/4, 2B, 2 runs scored

Maiya Reinhart (BAT) 2 hits

Pembroke Akron NOT SUBMITTED (Pembroke Tournament)

Score By Inning

Pembroke: Not submitted

Akron: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Batavia 16 Perry/Mt. Morris 1 FINAL (Pembroke Tournament)

Score By Inning

Batavia: Not submitted

Perry/ Mt. Morris: Not submitted

Top-Performances

Taylor Stefaniak, Ryann Stefaniak, Bri Janes, Maiya Reinhart (BAT) all recorded multi-hit games

Lyndonville 12 Elba 5 FINAL

Score By Inning

Lyndonville: Not submitted

Elba: Not submitted

Top-Performances

Alecia Hinkson (LYN) 4/5, 3B, 5 RBI

Ella Lewis (LYN) 2 hits

Anna Lewis (LYN) 3 hits

Notre Dame Kendall NOT SUBMITTED

Score By Inning

Notre Dame: Not submitted

Kendall: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Wellsville Notre Dame NOT SUBMITTED

Score By Inning

Wellsville: Not submitted

Notre Dame: Not submitted

Top-Performances

Not submitted

Alexander 19 Kendall 4 FINAL

Score By Inning

Alexander: 6/8/10/11/19

Kendall: 0/1/1/4/4

Top-Performances

Madison Bykowski (ALEX) 3/4, HR, 6 RBI

Samantha Sawyer (ALEX) 3/4, 2B, 3B

McKenna Moran (ALEX) 4/4, 2 RBI

Taya Townley (ALEX) CG, W, 4 K

Le Roy 16 York 1 FINAL/5 INNINGS

Score By Inning

Le Roy: 4/9/10/16/X

York: 0/0/0/0/1

Top-Performances

Hayley Papp (LR) 3-run HR

Erin Cappoteli (LR) 2-run HR

Brenna Fenstermaker (LR) 3 RBI

 

 

TENNIS


Wheatland-Chili 5 Elba FINAL

Winners

Wil Gebhart (W-C) 6-1, 6-0

August Boehmer (W-C) 6-1, 6-2

Elijah Otto (W-C) 6-0, 6-0

Brandon Krull & Doug Krenzer (W-C) 6-0, 6-0

Maddie Jewell & Cameron Davis (W-C) 6-0, 6-0

Holley 5 Pembroke 0 FINAL

Winners

Aaron Strathearn (HOLL) 7-5, 6-1

Cheyan Palme (HOLL) 6-3, 6-2

Kristina Yaroshchuk (HOLL) 6-3, 1-6, 6-4

Dalton Thurley & Steven Morgan (HOLL) 6-0, 6-4

Austin Berns & Jake Peters (HOLL) 6-3, 6-2

Le Roy 5 Pavilion FINAL

Winners

Bailey Morse (LR) 6-0, 6-0

Lydia Borrelli (LR) 6-1, 6-0

Roan Mallaber (LR) 6-0, 6-0

William Stowell & Camryn Arthur (LR) 6-1, 6-1

Dan Ferrara & Alexandria Wynn (LR) 6-0, 6-1

Attica 3 Alexander FINAL

Winners

Shawn Busch (ATT) 6-3, 6-2

Nora Parkhurst & Brianna Bubernak (ATT) 6-2, 6-0

Maddison O’Neil & Reagan Bifarella (ATT) 3-6, 6-4, 6-3

Alyssa Dudley (ALEX) 6-4, 6-3

Rebecca Cutter (ALEX) 6-2, 3-6, 6-2

Oakfield 3 Notre Dame FINAL

Winners

Brandon Waite (OA) 6-2, 6-2

Evan Dusky & Colin Graham (OA) 6-4, 6-4

Jeremy Rebert & Emily Fearby (OA) 6-3, 7-6 (9-7)

Zack Babcock (ND) 6-2, 6-0

Stone Watkins (ND) 6-2, 6-2

Cal-Mum 3 Avon FINAL

Winners

Zakary Maxwell (C-M) 6-3, 6-0

Cade Warner (C-M) 6-2, 6-0

Jacob Rychlicki & Brendan Swartz (C-M) 1-6, 6-3, 6-2

 

 

GOLF


Le Roy Cal-Mum NOT SUBMITTED

Top-Performances

Not submitted

Byron-Bergen Notre Dame NOT SUBMITTED

Top-Performances

Not submitted

Pembroke Wheatland-Chili NOT SUBMITTED

Top-Performances

Not submitted

Batavia Brockport NOT SUBMITTED

Top-Performances

Not submitted

 

 

TRACK AND FIELD


Batavia Invite FINAL

Top-Performances

Eric Davis (BAT) won 200 M in 23.24, 110 M in 15.25

Jonathan Liciaga (BAT) won Long Jump with 20’5.25″, Triple Jump with 41’9.5″

Anthony Ray (BAT) won Shot Put with 56’0.5″, won Discus with 151’4″

Grant Cox (ALEX) won 400 M in 51.43

Soren Calderon (PEM) won Pole Vault with 10’9″

The Batavia Boys won the team competition

Kiaya Franklin (BAT) won 400 M in 59.25

Margaret Sutherland (ND) won 800 M in 2:32.53

Carly Olles (ND) won 1500 M in 5:17.78

Serene Calderon (PEM) won 100 M in 16.5

Carly Kirkwood (B-B) won Pole Vault in 9’9″

Emily Tait (ATT) won Long Jump with 15’11.75″ 

Rush-Henrietta Invite FINAL

Top-Performances

Gaven Cassidy (LR) won 400 H in 57.29

Eastridge Invite FINAL

Top-Performances

Attica Girls won 4 x 800 M relay in 11:18.16

Honeoye Falls-Lima Invite NOT SUBMITTED

Top-Performances

Not submitted

Marion Invite FINAL

Top-Performances

No local winners

Livonia Invite FINAL

Top-Performances

Ryan Pelkey (C-M) won 400 M in 53.75

Kevin Goodhue (C-M) won 1600 M in 5:00.06

Cal-Mum girls won 4 x 100 M relay in 46.7

Elyse Van Auken (C-M) won Girls Pentathlon with 2061 points

 

LACROSSE


Midlakes 15 Batavia FINAL

Score By Period

Midlakes: Not submitted

Batavia: Not submitted

Top-Performances

Arden Schadt (BAT) 1 goal

 

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *